Cardano Almak, Cardano Coin Yatırımı!

By | October 25, 2017

Cardano Coin’den bir beklentim yok dostlar, açık konuşayım. Madencilik de yapılamayan bir Coin. Neyseki Token değil

Sevgili okuyucu, bu dokümantasyonun amacı, Cardano Platform yığınının ilk katmanı olan Yerleşme Katmanı hakkında bilgi vermektir. Uzlaştırma Katmanı’nın ne olduğunu anlarsanız, öncelikle Kağıt ve Uygulama Arasındaki Farklılıklar bölümünü okumanızı ve protokoller ve uygulama ile ilgili dokümanlara geçmenizi öneririz.

Bu dokümantasyon, IOHK geliştiricilerini, üçüncü parti yazılım geliştiricilerini, denetçileri ve Cardano Yerleştirme Katmanı’nın uygulanması konusunda işbirliği yapan veya Cardano Yerleşim Katmanı referans uygulaması kullanan danışmanları hedeflemektedir.

CARDANO SL NEDİR?

Cardano SL (veya Cardano Yerleştirme Katmanı), University of Edinburgh, Atina Üniversitesi ve Connecticut Üniversitesi ile birlikte IOHK tarafından tasarlanan ve geliştirilen bir şifreleme parasıdır. Cardano SL, Aggelos Kiayias, Alexander Russell, Bernardo David ve Roman Oliynykov’un “Ouroboros: Tahammül Edilebilir Olarak Güvenli Bir Proof of Stake Blockchain Protocol” raporunun Haskell uygulamasına dayanıyor.

Cardano SL’yi Bitcoin’in tasarım hatalarını düzeltme özgürlüğü ile yeniden tasarlanmış olarak düşünebilirsiniz. Cardano SL ve Bitcoin arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında daha fazla bilgi için lütfen “What Nedir? Cardano SL Special?”
KRİTASYON TEMELLERİ
Kriptokrasitenin bir tanımını tanımlamadan önce, genel olarak dijital para birimlerine ve özellikle şifreleme para birimlerine önem verdiğimiz hakkında konuşalım.

NEDEN BİZİM BAKIM?
HIZ
Konvansiyonel (fiat olarak da bilinir) aksine, Yen veya Amerikan Doları gibi merkezileştirilmiş para birimleri, dijital para birimlerinin değeri taşımak için bir bankacılık sistemi gerektirmez. Bu kısıtlama kaldırıldığında dijital para birimleriyle çalışmak, özellikle küresel ölçekte, bankacılık ile çalışmaktan daha hızlıdır. Osaka’dan Denver’a 10 USD aktarma, dijital para birimi kullanıldığında artık günler almaz. Mesafeye bakılmaksızın tüm işlemler hızla yapılır.

PARINA SAHİPTİR
Ticari bir banka hesabı sahibine verilecek olan her şey, bir ödeme isteği aldıktan sonra makul bir süre içinde belirli bir miktarda para ödemenin vaadidir. Bankacılık sistemleri, taşınan herhangi bir değer hacmine de sınır getirmekte ve böylece bir kişinin büyük miktarda para çekmesini veya transferini hızlı bir şekilde yapamamasına neden olmaktadır. Kripto para birimleri olması durumunda, gizli bir anahtar olarak adlandırılan özel bir bilgiye sahip olan kişi, parayı istediği gibi harcar. Başka hiçbir varlığın, bir kullanıcının sahip olduğu değeri değiştirme yetkisi yoktur.

TAKMA ADLILIK
Birisi istedikleri kadar farklı şifreleme adreslerine sahip olabilir, amaçlarına göre farklı adreslerden para alıp para harcayabilir. Bir E-Ticaret mağazası işleten bir tüccar para almak ve geri ödeme yapmak için bir dizi adrese ve kendi ihtiyaçları için ayrı bir kişisel “cüzdan” içerebilir. Tek bir arayüz, bu cüzdanların tümünü kontrol etmek için kullanılır ve birçok ödeme platformuna giriş yapmaya gerek yoktur; bu da süreci çok zaman kazandırır.

GÜVENLİK
Paranız, harcama yapmanıza izin veren gizli anahtar kadar güvenlidir. Bu, gizli anahtarı bir kasada bir USB flash sürücüsünde depolamanın banknotları kasaya koymanın eşdeğer olduğu anlamına gelir. Başarılı bir siyaha tepki göstermekle bile kimse kesinlikle bu parayı çalamaz.

GENİŞLETİLEBİLİRLİK
Yan zincirler olarak bilinen bir yaklaşımı kullanarak, Cardano SL veya Bitcoin gibi genel amaçlı kripto para birimleri Ethereum Classic gibi alana özgü kripto para birimlerini etkinleştirebilir. Bu şekilde, alana özgü şifreleme yoluyla geliştirilen herhangi bir yenilik, genel amaçlı bir kriptokraside değer taşıyan katılımcılara sahip olabilir. Bu tür uygulamalara örnek olarak kimlik yönetimi, oyun ve kumar ve doğrulanabilir hesaplamalar verilebilir.

KRİPTOSURRENCY NEDİR?
Cryptocurrency, değeri idare etmek için kriptografi kullanan bir dijital para birimi biçimidir. Kriptografi, her tür bilginin orijinalliğini ispatlamak için bir yol sağlar. Buna dijital imzalama denir. Kripto para birimlerinde, işlemleri imzalayıp ağa işlem göndererek ve onaylanmış işlem bloklarını alarak bir defteri (her bir adresin ne kadar para harcadığına dair bilgi sağlayan bir veri tabanı) oluşturuyoruz. Kripto para birimleri normalde desantralize edilir, yani dünyanın dört bir yanından birçok kişi kriptokrasi düğümleri çalıştırarak kütük defteri üretimine katılır. Böylece defterin durumu ile ilgili bir görüş birliği sağlanmalıdır. Bu konsensüsün sağlanmasına yönelik iki önemli yaklaşım bir sonraki bölümde ele alınmaktadır.

CARDANO SL’NİN ÖZEL NEDİR?
Bitcoin ve Cardano SL arasında benzerlikler olsa da, bu iki şifreli para birimi arasında birçok farklılık var. En önemli fark, Bitcoin’in çalışma türü kriptokrasitesinin bir kanıtı olduğu ve Cardano SL, fikir birliğine ulaşmak için bir hissenin kanıtını kullandığıdır. Bu, dürüstlüğü ve uzun vadeli katılımı teşvik eder.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *