Bitcoin Cüzdanı – Bitcoin Wallet oluşturma

By | June 3, 2017

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Oluştururuz?

 

Bitcoin cüzdanı , bitcoin ile hızlı işlem yapmak için gereken bilgileri depolar. Cüzdan genellikle tutmak için bir yer olarak tarif edilmesine rağmen [42] ya da mağaza Bitcoins, [43] nedeniyle sistemin doğası gereği, Bitcoin blockchain işlem defteri ayrılamaz. Bir cüzdan tanımlamanın daha iyi bir yolu, “bitkisel eşyalarınız için dijital kimlik bilgilerini saklar” [43] ve bir kişinin bunlara erişmesine (ve harcamalarına izin verdiği) bir şeydir . Bitcoin , bir kamu ve bir özel olmak üzere iki şifreleme anahtarının üretildiği genel anahtar şifrelemesi kullanır . [44] En temelinde, cüzdan, bu anahtarların bir koleksiyonudur.

 

Kaç Çeşit Cüzdan Vardır?

 

Birkaç çeşit bitcoin cüzdan vardır. Yazılım cüzdanları ağa bağlanır ve sahipliği kanıtlayan kimlik bilgilerini tutmanın yanı sıra bit eşliklerini de kullanmaya izin verir. [45] Yazılım cüzdanları iki kategoride ayrılabilir: tam istemciler ve hafif istemciler.

Tam istemciler (Mayıs 2017 itibariyle 110 GB üzerinde blockchain yerel bir kopyasını doğrudan işlemleri doğrulamak [46] ), ya da (2 GB çevresinde blockchain bir alt [47] ). Büyüklüğü ve karmaşıklığı nedeniyle, tüm blok zincir tüm bilgi işlem cihazları için uygun değildir.
Hafif müşteriler , diğer taraftan, blok zincirinin tamamının yerel bir kopyasına ihtiyaç duymadan işlemler göndermek ve almak için tam bir müşteriye danışmaktadır (bkz. Basitleştirilmiş ödeme doğrulama – SPV). Bu, hafif müşterileri kurmak için daha hızlı hale getirir ve akıllı telefonlar gibi düşük güçlü, düşük bant genişliği olan cihazlarda kullanılmasına izin verir. Ancak hafif bir cüzdan kullanırken, kullanıcı sunucuyu belirli bir dereceye kadar güvenmelidir. Hafif bir istemci kullanırken sunucu, bit hatalarını çalamaz, ancak hatalı değerleri kullanıcıya geri bildirebilir. Her iki tür yazılım cüzdanında da kullanıcılar, gizli anahtarlarını güvenli bir yerde tutmaktan sorumludur. [48]

 

Çevrimiçi Bitcoin Cüzdanları

Yazılım cüzdan yanında denilen internet hizmetleri çevrimiçi cüzdanlar benzer işlevler sunan ancak kullanımı daha kolay olabilir. Bu durumda, paralara erişmek için gereken kimlik bilgileri, kullanıcının donanımı yerine çevrimiçi cüzdan sağlayıcısı ile birlikte saklanır. [49] [50] Sonuç olarak, kullanıcının m-cüzdan sağlayıcısına tam bir güvenmesi gerekir. Kötü niyetli bir sağlayıcı veya sunucu güvenliğinde bir ihlal, emanet edilen ölü bozukluklarının çalınmasına neden olabilir. Bu tür bir güvenlik ihlali örneği Mt. Gox 2011’de. [51]

Fiziksel cüzdanlar, bitkileri çevrimdışı olarak geçirmek için gereken kimlik bilgilerini depolar. [43] Örnekler, metal üzerine basılan bu kimlik belgeleriyle birlikte bir yenilik madeni para birimi oluşturur, [52] Diğerleri basitçe kağıt çıktılardır. Bir donanım cüzdan adı verilen başka bir cüzdan türü, işlemleri kolaylaştırırken kimlik bilgilerini çevrimdışı tutar.

One thought on “Bitcoin Cüzdanı – Bitcoin Wallet oluşturma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *