Bitcoin madenciliği

By | June 3, 2017

Madencilik , kayıt tutma hizmetidir. [Not 5] Madenciler, blok olarak adlandırılan yeni bir işlem grubuna art arda onaylayan ve yeni yayınlanan işlemleri toplama yoluyla blok zinciri tutarlı, eksiksiz ve değiştirilemez tutarlar . [28] Her bir blok, bir içeren kriptografik hızlı önceki bloğun, [28] kullanılarak SHA-256 müzakere algoritmasının, [8] ch. 7 , bir önceki bloğa bağlar, [28] böylece blokçunun adını verir.

Şebekenin geri kalan kısmı tarafından kabul edilmek için, yeni bir blokta sözde ispat belgesi bulunması gerekir . [28] kanıtı çalışma denilen bir numarayı bulmak için madencilerini gerektirir Nonce blok içeriği olduğunda, öyle ki, karma bir kerelik birlikte, sonuç, ağ sayıca daha az bir zorluk hedef . [8] : ch. 8 Bu kanıt, ağdaki herhangi bir düğümün doğrulamasını kolaylaştırır, ancak üretmek için çok zaman alıcıdır, çünkü güvenli bir kriptografik karma için, madenciler birçok farklı olmayan değeri denemek zorundadır (genellikle test edilen değerlerin sırası 0, 1, 2, 3, … [8] : ch. 8 ) zorluk hedefini gerçekleştirmeden önce.

Her 2016 blokta (yaklaşık 14 gün) zorluk hedefi, ağın son performansına dayalı olarak yeni bloklar arasındaki ortalama zamanı on dakikada tutmak amacıyla ayarlanır. Böylece sistem otomatik olarak şebekedeki toplam maden gücüne uyum sağlar. [8] : ch. 8

1 Mart 2014 ve 1 Mart 2015 arasında, maden olmayan madenlerin ortalama sayısı, yeni bir blok oluşturmadan önce 16.4 katrilyon’dan 200.5 katrilyon’a yükselterek denemek zorunda kaldı. [36]

İşyeri kanıtı sistemi blok zincirinin yanında blok zincirindeki değişiklikleri son derece zor hale getirir, çünkü bir saldırgan bir bloğun modifikasyonlarının kabul edilmesi için tüm sonraki blokları değiştirmelidir. [37] Yeni bloklar her zaman çıkarılırken, bir bloğun değiştirilmesinin zorluğu zaman geçtikçe artar ve sonraki blokların sayısı da ( verilen bloğun onaylanması olarak adlandırılır ) artar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *